2013-01-04
פוטו שופ און ליין בחינם
אדובי פוטושופ (באנגלית: Adobe Photoshop), או בקיצור, פוטושופ, היא תוכנת עריכה גרפית שפותחה על ידי אדובי מערכות. תוכנה זו היא הנפוצה ביותר בשוק עיבוד התמונת.
פיתוח הגרסה הראשונה החל ב-1987 על ידי תומאס נול וג'ון נול.
פוטושופ CS6 הגרסה ה-13 (הגרסה הנוכחית), הוכרזה באופן רשמי ב-23 באפריל 2012. כיום התוכנה נמכרת בשתי גרסאות: הראשונה מכונה "Photoshop" והיא מכילה את הכלים הבסיסיים מהגרסאות קודמות, וגרסה הנקראת "Photoshop Extended" המכילה כלים נוספים לעריכת גרפיקה תלת ממדית, עריכת וידאו וכדומה. התוכנה משלבת מגוון רחב של כלי גרפיקה מתקדמים לכל תחומי עיבוד ובניית תמונה. בשל כך פוטושופ הינה התוכנה הפופולרית ביותר בקרב אנשי מקצוע וחובבים. צלמים רבים משתמשים בפוטושופ כ"חדר חושך דיגיטלי" לצורך ליטושי תמונה שנעשים בחדרי חושך בזמן פיתוחי הפילמים. התוכנה מאפשרת לצלמים לבצע עיבודים שונים כמו הבהרה/הכהייה של תמונה, חידודים, טשטושים, חיתוכים, ותיקוני צבע שונים. טכניקות אלו מאפשרים לתקן בעיות שונות וסטיות גוונים שנוצרו בעת הצילום.
פוטושופ
כיום השימוש בתוכנה גלש מתחום עיבוד התמונה השייך לצלמים ומפיקי דפוס, ועבר אף לתחום המשתמשים הביתיים והחובבנים היוצרים אפקטים ויצירות רישום היכולות להגיע גם לרמה מקצועית. התוכנה, כמו תוכנות גרפיקה רבות בעשור האחרון, משתמשת בשיטת חלוקה לשכבות (Layers) כך שאפשר להחיל שינויים רק על חלק מהתמונה, או להזיז את החלקים. לדוגמה, ניתן ליצור קולאז' המורכב מכמה תמונות, בעוד שלכל תמונה אפשר להוסיף מסגרת, לטשטש את הקצוות, למחוק חלקים, לחתוך חלקים לא רצויים, לסובב, להזיז ולשפר, מבלי להשפיע על השכבות האחרות. אפשר לשנות לכל שכבה את מידת האטימות שלה (Opacity) וליצור אפקט של שיקוף כך שדרך שכבה אחת ניתן יהיה לראות שכבה אחרת, ברמות שונות ובשיטות שילוב מגוונות. לכל שכבה ניתן להוסיף רמות (Levels) המשמשות לרוב צלמים כדי לשנות ולשפר את התאורה בתמונה, על ידי שינוי כמות הצבעים בתמונה. על כל שכבה ניתן להחיל אפקטים, הנקראים פילטרים (Filters), הנעים בין טשטוש, עיוות בצורה של נייר מים ועד הוספת אפקט המתחזה לקרן שמש בצילום. בין הכלים חשוב לציין את:

    כלי המברשת, שבגרסאות האחרונות עוברת שכלול רציני, הכולל לדוגמה את ה?Skattering באמצעותו הנגיעות של המברשת מתפרסות לצדדים ולא יוצרות קו.
    כלי החלפת הצבע, שבאפשרותו ניתן לצבוע בשיטות זיהוי מתקדמות של צבעים, ועל ידי כך לצבוע רק אזור בעל צבעים דומים לאזור שנדגם, לדוגמה: דגימא של צבע כחול, ומיקום חצי מהמברשת במעבר צבע בין אזור כחול לאזור אדום, תשפיע רק על האזור הכחול, ולא על האזור בצבע אדום.
    כלי הטשטוש, החדות והמריחה, שאיתם ניתן לטשטש או לחדד את הציור או הצילום, או למרוח את הצבעים במקום מסוים כאילו הכלי הוא אצבע והציור אינו אלא צבעי פנדה.
    מברשת ההיסטוריה (וכלי ההיסטוריה האומנותי), שאיתה משחזרים את האזור שמברשת ההיסטוריה עברה עליו לנקודה רצויה.
    כלי מעברי הצבע (Gradient tool), שאיתו אפשר להתאים ולמלא את הרקע ליצירה.
    כלי חותמת הגומי (כלי השכפול) (Clone Stamp tool), שבאמצעותו "מדביקים" חלק מסוים מהתמונה על חלק אחר. צלמים שצילמו תבנית מסוימת (כגון סיבי העץ) ורוצים להעלים פרט מסוים מבלי שההעלמה תבלוט, יכולים להשתמש בכלי הזה, ובדומו, Healing Brush tool.
    כלי מברשת הריפוי (Healing Brush tool), באמצעותו ניתן לתקן חלקים מסוימים בתמונה על ידי דגימה מאזור מסוים וצביעה עם השטח שנדגם תוך כדי התחשבות בערכי הצבע, צלמים עושים שימוש רב בכלי זה כייון שעמו אפשר להעלים פצעים ולהחליק קמטים.
    כלי הבחירה, כולל כלי הלאסו, שרביט הקסם ועוד, המאפשרים לבחור חלק מסוים בשכבה כך שהכלים (ראו מעלה) ישפיעו רק עליו, או כדי להעביר אותו לשכבה חדשה.
    כלי מחק הרקע, שבאפשרותו אפשר למחוק רקע של תמונה, תוך כדי אפשרויות מיוחדות של זיהוי/מחיקת גוונים.
    בגרסת CS4 נוספו כעשרה כלים המאפשרים לייבא קובצי 3ds שנוצרו בתוכנת 3D Studio Max לפוטושופ, תוך כדי אפשרויות שינוי מתקדמות כגון סיבוב, היפוך, שינוי מיקום וכו'. כמו כן נוסף תפריט בשם 3D המאפשר לערוך את העצמים התלת ממדיים או גם ליצור עצמים כאלה בטכניקות מתקדמות כגון שינוי תאורה, אפשרויות צביעה מיוחדות, יצירת צורות (למשל גליל כדור תיבה וכו'), אנימציות תלת ממדיות ועוד. הכלי והתפריט מוכלים בגרסת Photoshop Extended בלבד.

פוטושופ אונליין חינם

חדשות האתר
מאמרים
© 2012 כל הזכויות שמורות לטכנאי מחשבים